Vystavování a výstava psů – co mě čeká?

Výstava představuje přehlídku psů, kde se hodnotí krása daného plemene podle standardu FCI. Výstavy jsou spojené se zadáváním nejrůznějších titulů a ocenění, které jsou uděleny Vašemu psovi od rozhodčího. Pejska je třeba připravit na výstavní prostředí, naučit ho základním povelům, které jsou potřebné při předvedení psa ve „výstavním kruhu“. Základem při předvedení je správný klus psa a výstavní postoj.

Co je to handling psa na výstavě?

Handling psa na výstavě znamená předvedení psa ve výstavním kruhu. Handler je člověk, který psa v kruhu předvádí. Handler nemusí být majitelem psa. Zároveň se nemusí předem nikde nahlašovat, kdo bude psa ve výstavním kruhu handlovat. Může Vám tedy psa v kruhu předvést i profesionální handler.

Jak se připravit na výstavu psů?

Příprava na výstavu je důležitá pro psa i majitele. Díky ní lze dosáhnout lepším výsledkům při hodnocení psa od rozhodčího. Základem je dobrá socializace psa už od štěněte a trénink na výstavy. Majitelé by měli mít povědomí o organizaci výstav a přehled v titulech a známkách, které se na výstavě zadávají. Jedním z důležitých aspektů je předvedení psa, proto by se měli majitelé učit dovednosti handlingu. Dále je třeba pořídit psovi výstavní vodítko, které se od klasického značně liší.

Co je to výstavní postoj psa?

Výstavní postoj je nejpřirozenější postoj psa. V posuzování od rozhodčího jde o významný prvek. Exteriér každého plemene se liší, takže odlišnosti nalezneme i u výstavních postojů.

Jak naučit psa vystavování v kruhu na výstavě?

Vystavování psa je trénink jako každý jiný. Pes by se měl naučit základním povelům jako při jiném výcviku. Mnohdy ale na vystavení psa nepotřebujeme téměř žádné povely a pouze u psa podpoříme jeho přirozenost. Každý pes i stejného plemene může být povahově naprosto odlišný. Proto je vždy lepší konzultace s odborníkem a neuplatňovat hned na psa obecné postupy nebo praktiky, které jsou funkční u jiných psů.

Kdy začít s kurzem vystavování a přípravy na výstavy psů?

S přípravou na výstavy je vhodné začít už od štěněte, zhruba od věku 3-4 měsíců. Štěňátka si rychle zvyknou na výstavní prostředí a učení nových dovedností je pro ně snazší a rychlejší než u staršího a již dospělého psa.

Pes nemá výstavy rád – kde je chyba?

Pokud se pes nepředvádí na výstavě dobře a nespolupracuje, pak hledejte chybu vždy ve Vás. Trénink na výstavy a jeho prostředí je velmi důležitý. Klid a sebejistota handlera hraje také velkou roli při předvedení a psychický stav handlera se vždy odráží na chování psa. V těchto případech je lepší svěřit se do rukou odborníka.

Pozitivní motivace a posilování na výstavním tréninku

Na našich seminářích a trénincích se snažíme pejsky naučit vše „po dobrém“. Na výstavách je nežádoucí, aby byl pes psychicky v nerovnováze kvůli špatné socializaci nebo z nejistého handlera apod. Veškerý stres u psa pak zvyšuje možnost nesprávného pohybu a nežádoucího chování ve výstavním kruhu. Psa se tedy snažíme přirozeně podporovat k postoji a klusu dle standardu. Pokud pes k tomuto přirozenému postoji a klusu má daleko, učíme ho pak tomu pozitivní cestou.

Co musí pejsek umět před začátkem tréninku vystavování?

Nejdůležitější věcí je socializace. Pes by měl být zvyklý na nejrůznější prostředí, nestačí brát pejska pouze na cvičák a na procházku kolem domu. Pejsek by měl být schopen cvičit v hale, v centru města, v obchodním centru, v parku apod. Velkou výhodou také je, pokud je pejsek již zvyklý cvičit a umí alespoň pár základních povelů jako sedni, lehni apod.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress